Sunday, June 11, 2017

LLandudno

Małe Włochy pośrodku Anglii, czyli krótka wizyta w Llandudno.
 Small Italy in the middle of England, in other words a short visit to Llandudno.


Ten wpis trzeba czytać z lekkim przymrużeniem oka, bo oczywiście krótka wycieczka po Anglii nie zastąpi wyjazdu do ciepłych Włoch. Natomiast wyprawa do Llandudno sprawi, że choć trochę poczujemy się jak na prowincji Włoch. Sama nie mogłam uwierzyć jak czyste jest powietrze i morze w tym rejonie. Jest to miasteczko typowo turystyczne gdzie większość budynków w centrum to restauracje, sklepy i kwatery/ hotele. My w Llandudno spędziliśmy tylko jeden dzień więc niestety nie polecę Wam żadnego miejsca do spania. Natomiast sprawdziłam stronę booking.com która wyszukała dużo miejsc, w których możecie zatrzymać się na noc z psem. Ceny zaczynają się od £ 60-70 za noc.

This post you need to read with a grain of salt, because of course short trip in England will not replace a holiday in warm Italy. However a visit to Llandudno will make you feel a little like in Italian province. I couldn't believe how clean is air and sea in this area. This is a typical tourist town where most of the buildings in the center are restaurants, shops and hotels. We were in Llandudno only one day, so unfortunately I can't recommend any place to sleep. On the other hand, I checked the booking.com and I know there are many hotels where you can stay with a dog. Prices start from £ 60-70 per night.

Na obiad, aby pozostać we włoskim klimacie zatrzymaliśmy się w Johnny Dough's Wood-Fired Pizza. Maja atrakcyjne ceny, jakości jedzenia była zadowalająca. Minusem jest to, że nie można wejść z psem do środka, nam na szczęście tego dnia dopisała pogoda i mogliśmy jeść na zewnątrz. Co ciekawe w innych częściach Anglii w tym czasie padało a Llandudno przywitała nas piękna pogoda i słońce. Jeśli nie macie pomysłu gdzie wybrać się na wycieczkę w najbliższy wolny weekend zdecydowanie polecam to miejsce.

For lunch we stopped in Italian restaurant Johnny Dough's Wood-Fired Pizza. They have attractive prices, and a quality of a food was satisfactory. Big disadvantage od this place is that dogs can't go inside. We had lucky because the weather was amazing that's why we could eat outside. What it was interesting that in other parts of England at the same time was raining and in Llandudno was a beautiful weather and sunshine. If you do not know where to ride on a trip in your nearest weekend off I would definitely recommend this place.


You might also like

No comments